אבן צפחה

אבן צפחהאבן צפחה

מאז המונומנטים הענקיים באיי פסחא ועד שימושיה הרבים היום בתחום הבנייה, אבן הצפחה נחשבת כאבן מרשימה, בעלת מראה ייחודי ועשיר.

אבן הצפחה היא אבן טבעית בעלת מראה ייחודי וצבעיה נעים לרוב בין אפור- חום עד שחור, אך היא ניתן להשיגה גם במגוון רחב של צבעים נדירים. לאבן מרקמים וטקסטורות שונים המשווים לה מראה טבעי, מחוספס ונאמן למקור. סלעי הצפחה נוצרים בתנאים של לחץ וטמפרטורה גבוהים בעומקי כדור הארץ או כתוצאה מלחצים טקטוניים. הסלעים נפוצים באזורים רבים בעולם, ובארץ מצויים באזור אילת וסיני.

 

פסלי אבן הצפחה באיי פסחא
העדות הישנה ביותר על שימוש באבן הצפחה בתרבויות עתיקות התגלתה ממש במקרה. תשע מאות פסלי אבן צפחה ענקיים בעליי פני אדם נמצאו במפתיע על אי קטן באוקיינוס השקט בשנת 1722 על ידי ימאי הולנדי. הפסלים שימשו ככל הנראה לפולחן, אך הקמתם והובלתם של הפסלים שדרשה את כל משאביי הטבע של האי קטן, הביאה לחורבנו.

 

שימושי האבן
האבן משמשת למגוון רחב של שימושים בתחום הבנייה: ריצוף פנים הבית ושבילים בחצרות, חיפויי קירות פנימיים וחיצונים, חיפויי חומות, ולעיתים גם כחיפוי לגגות- הודות לתכונותיה כבעלת רמת ספיחות נמוכה של מים. בגלל היותה בעלת מראה דומיננטי ועשיר, במקומות רבים משלבים אותה באזורים ספציפיים ומתוחמים, וגם כך היא מעניקה למבנה או לחדר מראה ייחודי מבלי לייצר תחושת עומס וכבדות. האבן מתאימה בצורתה הגולמית והלא מעובדת לחיפויי בתים בסגנון כפרי, ובצורתה המלוטשת והמבריקה היא מתאימה ליצירת מראה אלגנטי ויוקרתי. בעיצוב גינות משמשת אבן הצפחה לתיחום שבילים וליצירת מקומות ישיבה דקורטיביים.

 

עמידות האבן ומחירים
אבן הצפחה נחשבת כאבן חזקה ויציבה במיוחד. כמו כן האבן ניחנת בעמידות רבה בפני מים, יתרון משמעותי כשרוצים להשתמש בה לריצוף, לחיפויי וציפויי קירות חיצונים ולאזורים שדרכם להירטב כגון מטבחים, אמבטיות ועוד. החוזק והיציבות שלה וכן היותה אבן שנעשתה אופנתית לשימוש בתחום הבנייה מביאים לכך שהמחירים של אבן הצפחה בינוניים עד גבוהים. עם זאת, המחירים שלה לא מונעים מהשימוש באבן הצפחה להתרחב ולהיות טרנד אופנתי.

אבן הצפחה היא אבן איכותית בעלת שימושים רבים בתחום הבנייה המעניקה למבנה מראה ייחודי ומעורר השראה. 

 

צור קשר

חייקה קדם | 050-9667676

קיבוץ שריד | דוא"ל. evenyahalom.ltd@gmail.com