טרקוטה

אבן טרקוטהאבן טרקוטה

היותה של האבן הטרקוטה אבן עדינה ודורשת תחזוק לא מונעת ממנה להיות פריט עיצובי ממדרגה ראשונה כמרצפות פנים וחוץ וליצירת פסלים וכלים כבר בתרבויות עתיקות.

אבן הטרקוטה היא קרמיקה בגווני חום-כתמתם העשויה מחרס. האבן נוצרת כתוצאה משרפת חמר בטמפרטורות גבוהות, ובעקבות תהליך זה היא הופכת מרכה וניתנת לעיצוב, לאבן קשיחה. מקורו של שם האבן - טרה קוטה – באיטלקית ומשמעותו אדמה שרופה.    

 

צבא הטרקוטה
אבן הטרקוטה ידועה גם בשל תגלית ארכיאולוגית יוצאת דופן שהתגלתה באופן מקרי לגמרי בסין. איכר סיני שעסק לתומו בחפירת באר הגיע לפתע לפסל של חייל סיני העשוי בגדלים ופרופורציות רגילות של בני אנוש. בחפירה מעמיקה שנעשתה במקום התגלה כי מדובר בצבא שלם הכולל כשבעת אלפים פסלי חיילים על כלי נשקיהם וסוסיהם העשויים כולם מאבן הטרקוטה. צבא הטרקוטה פוסל ככל הנראה מתוך אמונה שילווה את הקיסר הסיני הראשון הקבור בסמיכות, בדרכו לעולם הבא. הפסלים נשמרו בשלמותם, וניתן לצפות בהם במוזיאון שנפתח במקום. 

 

שימושים מקובלים של האבן
לאבן הטרקוטה מראה טבעי ונעשה בה שימוש כריצוף בבתי מגורים ובגינות מעוצבות המעניק אווירה חמימה וכפרית. בשנים האחרונות עם התרחבות אופנת הוינטג' נהפכה אבן הטרקוטה למבוקשת בענף הריצוף. שימוש נוסף אך נפוץ פחות של אבן הטרקוטה הוא ליצירת גגות רעפים.
אבן הטרקוטה משמשת גם היום לעיצוב כלי בית ופסלים בעלי מראה אתני. היותה של האבן זמינה ובעל משקל נמוך מעניק לה יתרון של ממש על גביי חומרים אחרים. יתרון נוסף של האבן בתחום הפיסול הוא הרכות שלה שמאפשרת לאומן לעצב דמויות מורכבות ולרדת עד הפרטים הקטנים והעדינים.

 

עמידות האבן ומחירה
על אף השימושים הרחבים שלה בתחום הבנייה אבן הטרקוטה אינה עמידה כל כך וידועה כאבן הסופחת לתוכה נוזלים, מוכתמת בקלות ועלולה להיסדק במידה ונחשפה לשינויים קיצוניים בטמפרטורה. אבן הטרקוטה דורשת תחזוק סדיר והשקעה כספית קבועה על מנת לשמור עליה מפגעי הזמן ומזג האוויר. כריצוף ניתן למצוא אותה בטווח רחב של מחירים הנעים בהתאם לאיכות האבן ועמידותה.
אבן הטרקוטה היא אחת מהמילים האחרונות בעולם העיצוב, אך מי שבוחר בה צריך לקחת בחשבון את ההשקעה הדרושה לטווח ארוך.     

 

צור קשר

חייקה קדם | 050-9667676

קיבוץ שריד | דוא"ל. evenyahalom.ltd@gmail.com